... ... ... ... ...

zıp...zıp... zıp... zıp... zıp...
 Tavşanlar Hakkında
 - Kısa Bilgiler
 - Tavsangil Ailesi
 - Tavşanı Anlamak
 - Hastalıklar

Evcil Tavşan Bakımı
 - Tavşanla Yaşam
 - Beslenme
 - Kemirme - İzolasyon
 - Tuvalet Alışkanlığı
 - Hijyen
 - Tavşan isteyenlere
 - Yavru tavsan bakimi

Tavşan Hikayeleri
 - Topi! (Bizim tavşan)
 - ünlü Tavşanlar
 - Avustralya İstilası
 - Tavşan Fotoğrafları

● Ana Sayfa
● Forum
● Gerekli Linkler
● Bize Ulaşın
zıp...zıp...zıp... zıp... zıp...

Tavşan sahibi olmak isteyenlere öneriler

Tavşanlar hem görüntü hem de davranış açısından gerçekten çok sevimliler. Yumuşacık tüyleri, hoplayarak evin içinde gezinmesi, insanlara yaklaşması, kıtır kıtır havuç yemesi ve bebek tavşanların güzellikleri ile bir tavşan evin gerçekten bir anda neşe kaynağı olabilir. Tabii kemirmeye ve tuvaleti yapmaya başlayana kadar! Hep aynı hikayeleri duyuyorum: “Tavşanınız mı var, bizim de vardı. Sonra gönderdik” Türkiye’de olup da 1 seneden fazla tavşan sahibi olan sadece bir kaç kişi biliyorum.

Peki neden bu güzel hayvanlar ile beraber yaşayamıyoruz? Birinci neden tavşan edinirken sahip olunan beklentiler:  Tavşanın çok zararsız, uysal, fazla işi çıkarmayan bir evcil hayvan olabileceği gibi yaygın bir fikir var. Evet, tabii, tavşanlar çok zararsız ve uysal olabilirler, ama ancak ona rahat yaşaması için uygun koşulları sağlarsanız. Bu da bizi ikinci nedene getiriyor: Tavşanlar hakkında az bilgi veya yanlış bilgiye sahip oluşumuz. Türkçe yayınların ve websiteların arasında tavşanlar konusunda (Angora tavşanları dışında) hiçbir yazılı bilgi yok. Evcil tavşanlara bakılamıyor olması aslında çok doğal. Tavşanları anlamak için vücut dillerini çözmek, gözlemlemek, temizliğini ve sosyal gereksinimlerini ihmal etmemek dikkat edilmesi gereken noktalar. Bunlar ihmal edilirse tavşan bakımı işin içinden çıkılmaz bir hale geliyor, bazen de tavşan ölüyor. Tavşan bakımına zaman harcanması gerekir, çünkü tavşan bakımının çok kolay olduğunu söyleyemeyiz.

Bu yüzden tavşan almayı düşünenleri fazla yormadan hemen şu kısa (!) listeyi veriyorum. Eğer bu listede yazan şartları sağlayamayacaksanız TAVşAN ALMAMANIZI öneririm:

1. Evi bunny-proof hale getirmek ve izolasyonu temin etmek (Bkz. ızolasyon)
2. Tavşana özel bir mekan ayırmak veya büyükçe bir kafes almak (Bkz. Tavşanla yaşam)
3. Tavşanın tuvalet temizliğini her gün veya iki günde bir mutlaka yapacak zamanı ayırmak (Bkz. Hijyen)
4. Tavşan ile her gün zaman geçirmek, kafes veya odası dışında koşup gezerek günlük sporunu yapmasını sağlamak
5. Saman, kuru ot gibi tavşan için çok önemli şeylerin erişilebilir olması (Bkz. Beslenme)
6. ıki-üç ayda bir veterinere götürüp check-up yaptırmak
7. Sessiz, sakin, gürültüde uzak bir yaşam alanı sağlayabilmek

Son bir not olarak, tavşanların çocuklar için çok fazla tavsiye edilmeyen evcil hayvanlar olduğunu eklemek istiyorum. Tavşanlar narin hayvanlar olduklar için ve işleri pek az olmadığı için çocuklar için pek de uygun ev havyaları değillerdir.

Eğer bunları sağlarsanız ve tavşanı evin ve hayatınızın bir parçası yapmayı başarabilirseniz sizi çok şeker, dost, tatlı, uysal ve komik bir hayvanla geçecek günler, paylaşılan sevgi ve anlatılacak komik hikayeler bekliyor.
 

---------------------------------------------------------------------------------------
  Ana Sayfa   zip..zip.. . © Tavsan.org. Yasal Uyari... zip..zip.. Iletisim