... ... ... ...

zıp...zıp... zıp... zıp... zıp...
 Tavşanlar Hakkında
 - Kısa Bilgiler
 - Tavsangil Ailesi
 - Tavşanı Anlamak
 - Hastalıklar

Evcil Tavşan Bakımı
 - Tavşanla Yaşam
 - Beslenme
 - Kemirme - İzolasyon
 - Tuvalet Alışkanlığı
 - Hijyen
 - Tavşan isteyenlere
 - Yavru tavsan bakimi

Tavşan Hikayeleri
 - Topi! (Bizim tavşan)
 - ünlü Tavşanlar
 - Avustralya İstilası
 - Tavşan Fotoğrafları

● Ana Sayfa
● Forum
● Gerekli Linkler
● Bize Ulaşın
zıp...zıp...zıp... zıp... zıp...

Ünlü Tavşanlar

Diğer ünlü tavşanlar:


Der Hase - Albrecht Dürer
Dürer'in 1502 yılında resmettiği ünlü tavşan, şu an bu tablo Viyana Albertina müzesinde sergileniyor. Tarihin ilk ünlü ve en yaşlı ünlü tavşandan biri. Yüzündeki görmüş geçirmiş ifadesi harika. Acaba Dürer onu resmedenken kıpırdamandan durmasını ve poz vermesini nasıl sağladı çok merak ediyorum. Tablonun daha büyük halini görmek için resmin üstüne tıklayınız.

 

Paskalya tavşanı
Batı ve Hıristiyan dünyasının şüphesiz en ünlü tavşanıdır paskalya tavşanı. Yumurta ve tavşan bu dini bayramın iki sembolüdür ve bu simgelerin seçilmesi pagan devri inançlarına dayanır. Tavşan ve yumurta baharın gelişiyle beraber üretkenliği ve bereketi simgelerler. Paskalya bayramında rengarenk yumurtalar süslenir, çocuklar tarafından toplanır. Tek sorun, paskalya zamanında çocuklara hediye edilen yavru tavşanlar büyüdüklerinde sokağa atıldığı için her yıl binlerce tavşancık paskalya kurbanı oluyor. Bunun için yapılan kampanya "Make mine chocolate!" (benimki çikolatadan olsun), çocuklara gerçek tavşan yerine çikolatadan tavşan verilmesi fikrini yaygınlaştırmaya çalışıyor. (makeminechocolate.org Website)
 

Çin Burçları: Tavşan
Çin zodiac’ı 12 burçtan oluşuyor ancak bu burçların aylara göre değil doğulan yıllara göre belirlendiğine inanılıyor. Bu senelerden biri de tavşandır. Tavşan senesinde doğanlar uyumlu, kaostan hoşlanmayan, sanata yatkın, sükunet seven, zevkli, ve talihli kişiler olarak bilinirler. Talihli olmalarına rağmen risk almaktan hiç hoşlanmadıkları için kumar oynamaktan hoşlanmazlar. Aynadaki görüntülerine ve dış görünüşlerine çok düşkündürler. En iyi geçindikleri diğer burç seneleri ise keçi, domuz ve köpektir. Tavşan burcunun batı burçlarındaki karşılığını da balık olduğu söyleniyor. Tavşan yılları: 1915, 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999 (hangi senede doğduğunu merak edenler buradan bakabilir)
 

Oyuncak tavşanlar
En çok satılan pelüş oyuncak figürlerinden biridir tavşan. Oyuncak konusunda ilk sırayı ayılar alsa bile tavşanlar gerçek hayatta da oyuncak hayvan kadar şirin ve yumuşak olduklarından ikinci veya üçüncü sırada bulunuyorlar oyuncak sektöründe. Her çocuğun koca kulaklı bir oyuncak tavşanı vardır.

 

 

Save Toby
Bir akıllının "bana bağışta bulunup para vermezseniz bu dünya güzeli tavşanı kesip yiyeceğim" demesiyle başlıyor hikaye. şu an Save Tobby kitapları, t-shirtleri, kupaları, vs. ile bir marka haline gelmiştir. Buyrun, bu da dünyanın en kıymetli tavşanı haline gelmiş olan tavşancığı yemekle tehdit eden adamın website'ı: www.savetoby.com
 Donnie Darko Rabbit

2001 yılında vizyona giren ve Amerikan hayatıyla ilgili rahatsız edici gerçekleri resmettiği iddiasıyla çok beğenilmiş hesapta eleştirel bir filmdi Donnie Darko. Hayali bir tavşan karakterinin kontrol ettiği bir lise öğrencisi etrafında dönüyordu bu konu. Film çok iyi eleştiriler aldı ve hit oldu. Ancak filmi şahsen beğenmediğim için ve bu tavşan karakterini buraya sevinerek ekleyemiyorum.
 

Listede bulunmayan diğer ünlü tavşanlar için 62@tavsan.org adresine mail atabilirsiniz :)
 

---------------------------------------------------------------------------------------
  Ana Sayfa   zip..zip.. ... © Tavsan.org ... zip..zip.. Iletisim