Topi! (Bizim Tavşan)

[spacer height="500px"]

 

Minik bir tavşanın hikayesi:

topi_firstday2004 yılında bir gün dışarıda kahve içmeye dışarı çıkmıştık. Mart ayı için hava inanılmaz güzeldi. Kahvemizi bitirdikten sonra evin yolunu tutmuş, sağa sola bakınarak Teşvikiye caddesinden aşşağı yürüyorduk. Niyet dolu bir kasa üstünde kocaman bir tavşan ve portakal büyüklüğünde dünya güzeli bir gri-beyaz bir yavru tavşan ürkek ve uslu bir şekilde oturmuş bekliyorlardı. Onlara bakmaya gittik ve nasıl olduysa bir bebek tavşanımız oluverdi. Hiç hayvan beslememiş olmamıza rağmen nasıl olduğu halen anlaşılamayan bir karar ile o bebek tavşanı alıverdik...

Ve bundan sonra başlıyor tavşan hikayemiz. Tavşanlar hakkında hiç bir şey bilmediğimiz için bilebilecek kişilere sormaya ve Internet’ten bilgiler toplanmaya başlandı. İnternette evcil tavşan bakımı hakkında çok bilgi vardı, fakat Türkçe kaynak yok denecek kadar azdı. Türkiye'de tek tavşan besleyen biz miydik?

topitop_logoTopi'nin otururken minnacık bir topa benzediği için ona Topitop, kısaca Topi demeye başladık. Tabii Topicik aslında niyetçi adamın dediği gibi minyatür tavşan değildi. Minik top kadar da kalmadı. Çok çabuk büyüdü ve büyüdükçe onu daha çok sevdik, çünkü Topicik hepimizi kendisine (ve bütün diğer tavşanlara) hayran bıraktı. Tavşanı alırken genellikle yapılan ‘bir ay bakarız, sonra birine veririz’ planı da bizim evde asla gerçekleşmedi, çünkü miniğimizi çok sevdik.

Topi'yi övmeye başlarsam susmam, o yüzden kısaca Topi'nin çok uysal, şeker, komik ve tatlı bir canlı olduğunu söyleyebilirim. Kedi veya köpek kadar belirgin olmasa da tavşanların da karakterleri olduğunu unutmayalım. Bizimkisinin karakteri şeker gibi olduğu için onun varlığı bize hep huzur verdi. Arada olan kemirme kazalarının onun doğasının bir parçası olduğunu kabul ettik, bu ilişkimizi de geliştirdi, zira ona doğası gereği  yaptığı birşey için kızmak büyük haksızlık.

Topi bize sevdiklerini, istediklerini, tercihlerini ve zevklerini net anlatmayı başardı ve kurduğumuz bu iletişim beni hep çok şaşırttı. Şirinliği, uysallığı ve tatlılığı yüzünden onu tanıyanların sevgilisi olmuştur. Topi'yi tanıdıktan sonra tavşan almayı düşünenlerin sayısı az değildir! Topi tavşanlara hayran kalmamızın sebebi olmuş dünya tatlısı bir canlıdır.

Topi'nin en sevdiği yeşillik dereotu, kesinlikle dayanamadığı mama da kuru buğday. Türü konusunda biz kısaca "niyetçi tavşanı" veya "Bugs Bunny cinsi" diye espiri yapsak da aslında cinsi "Hollanda Kemerli Tavşanı". Evde en sevdiği yer ofis, ve benim odamda yatağın arkası. Odasında sıkıldığı zamanlar kapı çalıyor ve içeri alınmayı talep ediyor. Onu çok seviyoruz.


 

Topi fotoğrafları

Gelen yoğun talep üzerine konu mankenimiz, canımız, cici bebeğimiz
Topiciğin fotoğraflarından bazılarını burada bulabilirsiniz.

 

 

 

topi10

 

Meraklı bebek Topi (Nisan 2004)

topi12

Bebek Topi -Mart 2004 (Kulakları minnacıktı ve gerçek boyu bu resimdeki kadar minikti)

 

 

topi4

Ergenlik dönemi. Kulaklar büyüküş ama daha gıdısı çıkmamış.Topi çok fotojeniktir (Haziran 2004)

 

 

topi9

Şirin suratli cici Topi (2007)

 

topi_vesandik

Sandığı çok kıymetlidir, her gün düzenli olarak kemirir.

tavsanla_yasam_topi_eglenmis

 O sandık, kemirilmekten bitti. Sanırım tadı çok güzeldi.

topi_tuy

Topiciğimin pofidik karın tüyleri detay

 

 

Büyük aşkı Kurbik ile

 

 

Oyuncuğa benzemiyor mu?

 

  topi_kutu2

 Topi ve büyük zevkle kemirdiği kutulardan birinin içinde 'çalışırken'

Çalışmaya devam (ertesi gün)

 

Topi'den sonra evdeki oyuncak tavşan sayısı da arttı, ne ilgiçtir. Topi bunlardan birini teftiş ederken