Beslenme

Tavşanlar ne yer ve içerler?

Çok basit özetleyelim: Su, kuru ot, kuru mama, yeşillik/sebze, arada meyve.

Su:

waterbottleHer canlının olduğu gibi tavşanların da temiz su içmeye ihtiyaçları vardır. Çok sık duyulan “suyu yediği sebzelerden alıyor, su vermeye gerek yoktur” bilgisi YANLIŞ. Susuz kalmak tavşanın ölümüne sebep olabilir. Tavşanların her gün kafeslerine veya yemek yedikleri alana taze su bırakılması gerekir.
İçtiğini görmeyebilirsiniz, az içiyor olabilir, ama kesin içer. Bir tavşan asla susuz bırakılmamalıdır!

Su kapları hakkında ufak not:  Tavşanlar su kaplarını devirip oynamayı çok severler. Bu yüzden su kutusunu sabitlemeniz, devrilemeyecek özel bir kap (kedi mama kabı gibi) kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek de özel suluklardır.  İki ürünü de petshoplardan bulabilirsiniz.

    grey-rabbit-drinking-water-22227034

 

Kuru ot ve saman

OtKuru ot, yani kurutulmuş yonca yaprağı tavşan bakımı ile ilgili anahtar maddedir. Tavşanların her zaman yaşadıkları yerde bol bol (tercihan sınırsız) kuru ot bulunması gerekir. Çok kısa kesilmemiş, uzun otlar tercih edilmeli. Eğer doğal yollardan alışsanız böceksiz olmasına dikkat edilmeli.

Faydaları: öncelikle sindirim sistemini mükemmel çalıştıran doğal bir gıdadır. Sert yapısından dolayı doğal bir diş bileyicisidir ve diş sağlığı için de son derece yararlıdır.

Otları neredeen bulabiliriz? Sıkıştırılmış olarak satılıyorlar, yurtdışında çok yaygın, Türkiye’de ise internetten ısmarlamak gerekebiliyor. Bunlardan da günde iki avuç kadar vermenin yararı büyük. Bazı petshop’lardan kuru yonca yaprağı istetmek ve özel olarak getirmek mümkün. Kuru yonca yaprağı hazım sorunu çeken tavşanlar için en iyi ilaçtır.

Özellikle ishal olduklarında hazır gıda ve yeşilliği kesip saman+ot ile beslenmek genellikle tavşanın beslenme sorununu çözer ve normale döndürür.

RabbitHouse’dan farklı ot çeşitleri hakkında bir yazı.

Paket olarak satılan kuru ot örnekleri:

 ot3   ot   beslenme_paketot

 

Bugs.CarrotHavuç efsanesi:

Malum, tavşan deyince hemen aklımıza havuç gelir ama aslında tavşanlar havuca o kadar da meraklı değiller. Bunu ilk olarak Topi’nin havuca alenen burun kıvırması ile fark ettik. Hakikaten biraz araştırınca tavşanların genellikle havucu değil saplarını sevdiğini ve havucun kendinisinin içinde bulunan yüksek şeker yüzünden fazlasının tavşanlar için zararlı olabileceğini öğrendik. İki günde bir adet veya her gün yarım havuç verilmesi yeterli olur. Bazılar (Topi gibi) havuç sevmeyebilir.

Peki ama havuç yoksa ne yiyecekler?

 

Hazır ve kuru mamalar:

IMG_0518Kutu içinde satılan hazır tavşan mamaları mineral ve protein açısından zengin pelletler ve buğday, arpa gibi tohumların karışımdır, biraz hazır kuş yemlerini hatırlatırlar. Tavşanlar bu mamalarını çok severler ve günde bir, iki avuç bundan yiyebilirler. Bunlar besin açısından yüklü oldukları için fazlası tavşanı şişmanlatabilir.
Bunları bulunmadığı zaman kuru buğday veya arpa da verilebilir. Altınbaşak veya kepekli çubukları da severek tüketirler. Yine, bunların çok sınırlı miktarlarda verilmesi gerekir. 1-2 kilo arasında olan tavşanların alması gereken miktar 6 yemek kaşığı, yani 2 avuç kadardır.

 

 

 

Yeşillikler:

beslenme_topi_acikbufeTavşanlar tamamen ot-oburdurlar ve yeşil olan her şeyi yerler: Dereotu, maydanoz, salatalık, salata, lahana, enginar ve karnabahar yaprakları, Brüksel lahanası ve yeşil fasulye gibi. Tavşanların da insanlar gibi damak zevkleri vardır, ve bazı yeşilleri sevip bazılarına burun kıvırabilirler. Yeşilliklerin ve sebzelerin fazla verilmesi durumunda ishal olabilecekleri unutmamak ve bunları mutlaka dengeli vermek gerekmektedir. (Bkz: Tavşan Hastalıkları) Daha önce verilmemiş yeni yeşillik veya sebze denemek istiyorsanız önce bunu az verilip kakasında bir değişiklik yaratıp yaratmadığı gözlemlenmeli, yaratmamışsa verilmeye devam edilmelidir.

Günde 3 çeşit farklı yeşillik yemelerinde yarar vardır. Miktar konusunda ise önerilen 3 kiloluk bir tavşan için 1 kiloya yakın yeşillik verilmesidir. (2 cups per 6lbs of body weight)  

 

Arada tatlı kaçamaklar için:

Arada ödül olarak badem, ceviz, meyve ve kurabiye parçaları verilebilir. Özellikle meyveyi çok severler ama çok fazla verilmesi durumunda zararlı olabilir. Hatta arada kendi yediğiniz kurabiyelerden bir parça bile verilebilir, çünkü tavşanlar buna bayılır, hatta vermezseniz aşırma eyleminde bulunabilirler. Ancak verilen miktar çok az olmalıdır ve sadece arada verilmelidir. Bir iki günde bir olmak üzere bir parça meyve, çok uzak parça kepekli kurabiye gibi.

 

  Büyük bir tavşan için günlük örnek menü:
– Sınırsız saman ve kuru ot (yonca yaprağı)
– 2 avuç kuru mama
– 1 sap yeşil yaprak (maydanoz, dereotu, roka)
– 1 sebze (yeşil fasülye, lahana, brüksel lahanası, salatalık, enginar yaprağı, marul, havuç)
– 1 ufak meyve veya kuru meyve
Su

ot.tavsan2